DOBRE SŁOWO - SŁOWO BOŻE

Wiele lat temu, podczas spotkania opłatkowego, w zaprzyjaźnionym z nasza rodziną domu, gospodyni zaproponowała nam losowanie, pięknie przyozdobionych karteczek z fragmentami Pisma Świętego, a dokładnie z cytatami z Księgi Mądrości Syracha.

Okazało się, że wylosowane Słowo Boże, było szczególnym komentarzem do aktualnej sytuacji każdego uczestnika spotkania, bardzo inspirującym, czasem zabawnym.

Od tego czasu podczas naszej rodzinnej Wigilii, a także na wszystkich ważnych spotkaniach opłatkowych, przygotowujemy takie Dobre, Boże Słowo.

Każdego roku inne, z innych ksiąg, źródeł. W roku śmierci Jana Pawła II były to cytaty z jego homilii. Innego roku cytaty z "Drogi" św. Josemarii Escrivy. Bywało, że było Słowo Napomnienia (np z Księgi Mądrości) i Słowo Pocieszenia z Pieśni nad Pieśniami i losowaliśmy po dwa cytaty. 

Na pasku papieru, jeden cytat, ozdobiony różnymi technikami i sposobami.

Odkąd w naszej rodzinie są dzieci, chętnie pomagają w przygotowaniu Słowa.

Dla dzieci również staramy się przygotować Słowo, czytelne i zrozumiane. Świetnie sprawdzają teksty do piosenek Arki Noego.

Obecnie w internecie można znaleźć i cytaty z Pisma Świętego, i innych autorów więc przygotowywanie nie wymaga "wklepywania" tekstu do komputera. Wszystko metodą "wytnij" - "wklej" można sprawnie zestawić i wydrukować.

Wybrany obraz Ozdabiamy, wkładamy np do koszyczka i w czasie wieczoru wigilijnego , po prezentach, np w przerwie kolędowania, każdy uczestnik - nawet najmniejszy - losuje swoje Słowo Boże, potem każdy głośno odczytuje, a dorośli pomagają tym jeszcze nieczytającym. Bywa, że dzielimy się refleksjami, spostrzeżeniami czym to Słowo jest dla mnie.
Piękna chwila, na którą co roku czekamy.

Potem z tego koszyczka, przez cały okres Bożonarodzeniowy i też Noworoczny, wszyscy goście naszego Domu losują Słowo dla siebie. Bywa, że z tym Słowem idziemy do innych domów

Dzielenie się tym Słowem trwa...

w tamtym roku przygotowałam Słowo Boże z poezji ks. Jana Twardowskiego,
w tym roku są to psalmy z liturgii okresu Bożego Narodzenia.

Z chętnymi mogę podzielić się przygotowanymi plikami tekstowymi ze Słowem Bożym,
wtedy wystarczy tylko wydrukować, pociąć i ewentualnie ozdobić.
Proszę pisać korzystając z formularza Kontakt

Jeśli komuś z Was uda się ten zwyczaj wprowadzić do swojej rodziny, zapraszam do podzielenia się spostrzeżeniami w zakładce Wpisy Gości .